Pareaki


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Pareaki
Pareaki
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από stelliana Παρ Μάης 06, 2011 1:47 am

Κορίτσια έχετε καμιά συνταγή για γλυκό μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα???
Αρέσει πολύ στον άντρα μου και θέλω να το φτιάξω αλλά θα ήθελα μια δοκιμασμένη συνταγή.
Ευχαριστώ
stelliana
stelliana

Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από Ευαγγελία Παρ Μάης 06, 2011 2:12 am

Και γω θέλω γιατί είχα βρει στο ιντερνετ μια αλλά βγήκε χάλια. Πολύ γλυκός, δεν μπορούσαμε να τον φάμε.
Ευαγγελία
Ευαγγελία

Αριθμός μηνυμάτων : 4260
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από vassilia Παρ Μάης 06, 2011 2:18 am

Τι τέλειο γλυκό. Αν θέλετε μπορώ να σας βάλω το απόγευμα απο της βέφας. Τον έχω κάνει και βγήκε αρκετά καλώς, αλλά είναι εύκολο γλυκό και μπορείτε να το τροποποιήσετε έτσι ώστε να σας αρέσει.
vassilia
vassilia

Αριθμός μηνυμάτων : 2089
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Αγιος Δημήτριος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από Ευαγγελία Παρ Μάης 06, 2011 2:25 am

Οποτε μπορέσεις βασιλεία βαλτην!! ευχαριστούμε!!
Ευαγγελία
Ευαγγελία

Αριθμός μηνυμάτων : 4260
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από stelliana Παρ Μάης 06, 2011 3:16 am

ναι ναι τι θέλω!!!
Ευχαριστούμε Vassilia
stelliana
stelliana

Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από litsaki Παρ Μάης 06, 2011 9:06 am

εχω κι εγω μια και ειναι ευκολη.θα την βρω αυριο και θα σας την βααω
litsaki
litsaki

Αριθμός μηνυμάτων : 1811
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από vassilia Παρ Μάης 06, 2011 11:44 am

Τελικά κορίτσια δεν ήτανε της βέφας αλλά ήτανε περίπου σαν και αυτό.

ΜΩΣΑΪΚΟ ΚΟΡΜΟΣ - ΕΥΚΟΛΟ ΓΛΥΚΟ ΨΥΓΕΙΟΥ

ΥΛΙΚΑ
•1 πακέτο μπισκότα πτι-μπερ
•250 γρ. βούτυρο αγελάδος ή ένα πακέτο βιτάμ
•1 κούπα κακάο
•2 1/2 κούπες ζάχαρη άχνη
•1/3 κούπας κονιάκ ή λικέρ Τia Maria
•1 κούπα καρύδια (αν θέλετε)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Σπάμε τα μπισκότα σε κομμάτια και τα βρέχουμε με 3-4 κουταλιές γάλα. Ανακατεύουμε το κακάο με τη ζάχαρη και τα κοσκινίζουμε, ώστε να μην υπάρχουν σβολάκια. Χτυπάμε τη ζάχαρη με το κακάο, το βούτυρο αγελάδος και το κονιάκ καλά, ώστε να γίνουν ένα ομοιόμορφο μίγμα σοκολάτας.
Ανακατεύουμε τα καρύδια με τα μπισκότα και τα βάζουμε στο μίγμα σοκολάτας, να αναμιχθούν καλά.
Τυλίγουμε το μίγμα σε λαδόκολα, την οποία αν θέλουμε, την έχουμε καλύψει με τρούφα σοκολάτας, φτιάχνοντας ένα ρολό. Τέλος, βάζουμε το γλυκό στην κατάψυξη και το αφήνουμε να κρυώσει.

Δηλαδή τα υλικα και η διαδικασία είναι αυτή, για τις ποσότητες δεν είμαι σίγουρη. Μόνο δεν είχα βουτίξει τα μπισκότα στο γάλα και ήτανε λίγο πιο τραγανό, αλλά όπως σας αρέσει. Αν βγει πολύ γλυκό βάζετε την επόμενη φορα λιγότερη ζάχαρι ή το αντίστροφο.
Κακάο πέρνω πάντα ΙΟΝ τα άλλα μου μυρίζουν, έχουνε περίεργη γεύση και βούτυρο το φρέσκο ίσως είναι βαρύ.
Οποιοδήποτε άλλο υλικό νομίζω οτι είναι περιττό και επειδή το έχω δει και με αυγά, δεν υπάρχει λόγος να βάλετε αυτά αφού δεν θα ψηθούνε.
Καλή επιτυχία.
Εγώ εχτές έκανα μια φανουρόπιτα, να δω αν θα βρω αυτά που έχω χάσει. Ωραία βγήκε και πολύ εύκολα. Σε 15-20 λεπτά την είχα ήδη βάλει για ψήσιμο.
vassilia
vassilia

Αριθμός μηνυμάτων : 2089
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Αγιος Δημήτριος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από Ευαγγελία Παρ Μάης 06, 2011 10:09 pm

Και γω μια συναγη που είχα βρει ήταν με αυγό. Ελιωνες το γάλα σε κατσαρόλα κλπ...Χάλια μιλάμε έγινε...ΚΑι γλυκόοοοοοοοοοοοοο...Πετιμέζι...καθόλου δεν μας άρεσε. Αφηστε που μόλις μπήκε η ζάχαρη στο βούτυρο που ηταν στην κατσαρόλα φούσκωσε και κόντεψα να καω...Θα δοκιμάσω αυτην που έβαλες μάλλον με λιγότερη ζάχαρη.

Ευχαριστούμε Βασιλεία!!
Ευαγγελία
Ευαγγελία

Αριθμός μηνυμάτων : 4260
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και  σοκολάτα Empty Απ: μωσαϊκό-κορμό με μπισκότα και σοκολάτα

Δημοσίευση από vassilia Παρ Μάης 06, 2011 11:56 pm

Καλύτερα να μην βάζετε ζάχαρι στη κατσαρόλα γιατί γίνεται καραμέλα, το βούτυρο αν είναι βιτάμ στα περισσότερα γλυκά δεν χρειάζεται λιώσιμο.
Χτυπήστε στο μίξερ το βούτυρο με τη ζάχαρι να ασπρίσει λίγο. Να έχετε βγάλει το βούτυρο νωρίς έξω να έχει ξεπαγώσει για να δουλεύεται πιο εύκολα. Και μετά προσθέτεται κακάο κονιακ κλπ.
vassilia
vassilia

Αριθμός μηνυμάτων : 2089
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Αγιος Δημήτριος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης